Připravil jsem sérii videí zaměřenou na webový vývoj, která vás provede od základů až po tvorbu komplexních webových aplikací. Obsah zahrnuje práci s frameworky, backendem, databázemi i moderním frontendem. Série může posloužit jako dobrý start pro každého, kdo se chce seznámit s tímto oborem, nebo jako základ pro rekvalifikaci na webového vývojáře.
Připravuji pro vás nový obsah na YouTube kanál Programko.NET. Čeká nás souběžně hned několik sérií, u kterých bych vás rád poprosil o pomoc s rozhodnutím, které z nich mám zpracovat a vydávat přednostně. Jaká témata to budou a jak pro ně můžete hlasovat, se dozvíte v následujícím videu...
Kniha "Databázové systémy: SQL Server" obsahuje jemný úvod do problematiky databázových systémů a návrhu struktury databáze. Také od základů až pro pokročilé konstrukce, na názorných příkladech a přiložené demonstrační databázi, vysvětluje dotazovací jazyk SQL se zvláštním zaměřením na specifika SQL Serveru.
Kniha "Objektově orientované programování v C#" obsahuje ucelený přehled, názorný popis a praktické příklady (které jsou v případě elektronické verze i přímo spustitelné) o důležitých programových prvcích jazyka C# (třídy a jejich složky, struktury, záznamy, výčty, projekty apod., včetně jejich méně známých možností posledních verzí), a také základní principy, jak s jejich pomocí budovat OOP architekturu (dědičnost, polymorfismus, abstrakce, rozhraní apod.) vlastních programů a aplikací.
V převážně neveřejném archivu na YouTube se nashromáždilo několik sérií nesestříhaných záznamů přednášek o programování, takže pokud máte zájem, můžete se k nim dostat třeba právě tudy...
Projekt kompletně streamovaného "let's program" (bez příprav) vývoje open source hry typu tower defense.
Kniha "Strukturované programování - Základy C#" je kompletní a informace v ní reflektují i změny v nejnovějším C# 10.
Reflexe umožňuje získávat metainformace o třídách, jejich vlastnostech, metodách i událostech a ty pak používat, aniž bychom museli vědět či deklarovat, o jakou konkrétní třídu se vlastně jedná. Při vhodném použití této technologie pak můžeme generovat tabulkové přehledy dat a formuláře pro editaci záznamů univerzálním způsobem tak, že jeden kód dokáže vygenerovat funkční GUI pro instanci libovolné třídy. V informačním systému používajícím tento princip pak není třeba programovat stovky oken, ale pouze vhodně nedeklarovat třídy a propojit je s databází, což víceméně automatizovaně obstará LINQ to SQL.
Letos jsem se dostal i k výuce Xamarin.Forms. K několika tématům jsem se dokonce dokopal vytvořit i jednoduché prezentace, tak kdyby se někomu hodily, dávám je zatím alespoň sem, než přestanou být úplně aktuální...
Stručný návod, jak si pouštět audioknihy v mobilu a jak si vytvořit audioknihy z e-knih, pokud jako audioknihy nebyly vydány.
Během léta jsem se konečně dostal k tomu, abych si trochu pohrál s Xamarin.Forms pro Visual Studio. O co přesně jde vysvětlím dále, ale v tomto konkrétním případě jsem si vyzkoušel vytvořit jednoduchou aplikaci pro systém Android.
Jak na framovou animaci v UWP (univerzálních aplikací) pomocí XAML + C#? Zde najdete postup, jak si vytvořit kkomponentu která zvládne nejen to, ale i další typy animací a bude možné ji použít i pro tvorbu herního světa skládáním ze spritů, ať již statických či animovaných.
Bludiště lze generovat i v Excelu pomocí maker. Zde je doknoce jednodušší způsob vykreslování výsledného labiritnu, tj. pomocí orámování jednotlivých buněk, takže výsledný kód je celkem jednoduchý.
Tentokrát popíši postup algoritmu, který dokáže generovat náhodné 2D bludiště zadaných rozměrů.
Často mě zaráží, jak nízká je gramotnost při používání nejrozšířenějšího textového editoru, kterým je MS Word. Nepochybji však, že používá-li někdo nějakou jeho alternativu, bude situace obdobná, ne-li horší. Mnohdy to totiž vypadá, že by všem stačil obyčejný poznámkový blok. V této sérii článků (s podtitulem Nejčastější chyby formátování ve Wordu), zkusím shrnout a vysvětlit základní chyby, se kterými nejčastěji sektávám v různých, mnohdy i oficiálně reprezentativních dokumentech (vládní dokumenty, šablony pro články různých časopisů či konferencí na různých univerzitách po celém světě, šablony pro knihy apod.).
Strana 1 z 2